خبر فوری
This content is not available in your region

افتتاح رقابتهای ربات سازی واشنگتن با تیم دختران افغانستان

نظرها
افتتاح رقابتهای ربات سازی واشنگتن با تیم دختران افغانستان
اندازه متن Aa Aa

تیم شش نفره دختران روبات ساز افغان در رقابت های بین المللی روبات سازی در واشنگتن دی سی شرکت کردند. پیش از این سفارت ایالات متحده در کابل از صدر ویزا به اعضای این تیم خودداری کرده بود. براساس گزارشها دخالت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا سرانجام مشکل روادید آنها را حل کرد.

این تیم در فرودگاه بین المللی واشنگتن مورد استقبال گروهی از افغان‌های مقیم آمریکا و سفیر افغانستان در ایالات متحده قرار گرفت.

تیم افغانستان روباتی برای توپ جمع کنی و بازگرداندن اشیاء به سرجایشان طراحی و ساخته است. این پروژه پس از شش ماه به مراحل نهایی رسیده است.

دختران روبات ساز افغانستان شرکت در این رقابتها را حاوی پیام مهمی برای جامعه کشورشان می دانند، جایی که زنان در زندگی فردی و در جامعه نسبت به مردان با مشکلات خاص خود روبرو هستند. آنها به بهبود وضعیت زنان افغان امید زیادی دارند.


در این رقابتهای سه روزه که از شانزدهم ژوئیه آغاز شد، ۱۶۳ تیم که سن اعضای آنها بین ۱۵ تا ۱۸ سال گزارش شده، شرکت دارند. براساس حروف الفبا تیمها کارهای خود را ارائه می کنند که بدین ترتیب تیم افغانستان در صدر لیست قرار داشت و رقابتها را افتتاح کرد.

حتی تیمی بنام «امید» متشکل از پناهجویان نیز در این رقابتها شرکت کرده اند.

تیمی از ایران نیز در این رقابتها حضور دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.