وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دالایی لاما از آنگ سان سوچی خواست برای بحران روهینگیا راه‌حلی صلح‌آمیز پیدا کند

 نظرها
دالایی لاما از آنگ سان سوچی خواست برای بحران روهینگیا راه‌حلی صلح‌آمیز پیدا کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تنزین گیاتسو، چهاردهمین دالایی لاما (رهبر بوداییان تبت) برای نخستین بار درمورد بحران آوارگان روهینگیا لب به سخن گشود.

وی روز دوشنبه ۲۰ شهریور (۱۱ سپتامبر) طی سخنانی در «موسسه صلح ایالات متحده» واقع در واشنگتن دی‌سی از آنگ سان سوچی، مشاور دولت و سخنگوی رییس جمهوری میانمار خواست تا راه‌حلی صلح‌آمیز برای پایان دادن به مناقشات هفته‌های گذشته در ایالت راخین بیابد.

همچنین وی در پاسخ به خبرنگارانی که در روز جمعه ۱۷ شهریور از وی درمورد این مساله پرسیده بودند، گفت: «کسانی که مرتکب آزار و اذیت برخی از مسلمانان می‌شوند، باید بودا را به یاد بیاورند. بودا به مسلمان رنجدیده کمک خواهد کرد. من این را همچنان احساس می‌کنم.»


دالایی لاما برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۸۹ میلادی، در کنار دیگر برندگان این جایزه همانند ملاله یوسف‌زی و دزموند توتو، از آنگ سان سوچی خواسته است تا سکوت خود را در قبال بحران قومی/مذهبی در کشور بشکند و راه‌حلی برای پایان دادن به خشونت‌ها در کشور میانمار اتخا‌ذ کند.

رهبر بوداییان تبت پیش‌تر هم از دولت میانمار خواسته بود تا میان اقوام ساکن این کشور صلح برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار

با وجود شدت گرفتن مناقشات ایالت راخین که منجر به کشته شدن حدود ۱۰۰۰ تن و آوارگی ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان این ایالت که عمدتا از اقلیت مسلمان روهینگیا شده‌، آنگ سان سوچی رفتار منفعلی از خود نشان داده‌است.

وی امدادگران بین‌المللی را به حمایت از تروریست‌ها متهم نمود و همچنین ادعا کرد که خبرگزاری‌ها اطلاعات اشتباه و تحریف‌شده‌ را منتشر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آنگ سان سوچی امدادگران بین‌المللی را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد