وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

قاضی آرژانتینی: دادستان پرونده مربوط به ایران به قتل رسیده

 نظرها
آلبرتو نیسمان
آلبرتو نیسمان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک قاضی فدرال آرژانتین اعلام کرد که مرگ دادستان پرونده انفجار آمیا که برخی مسئولان وقت ایران در آن متهم هستند، «قتل» بوده است.

در گزارش ۶۵۶ صفحه‌ای جولین ارکولینی، قاضی پرونده مرگ نیسمان به «دلایل عدیده» نتیجه گرفته است که گلوله وارد شده به سر مقتول به دست خودش شلیک نشده است. این نخستین بار است که یک قاضی در آرژانتین این مرگ را «قتل» ارزیابی می‌کند.

جسد آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی، تنها چند ساعت قبل از شهادت دادن در برابر کنگره آرژانتین در مورد پرونده آمیا، در حالی که گلوله‌ای به سرش شلیک شده بود در حمام خانه‌اش کشف شد. او رئیس جمهوری وقت آرژانتین، کریستینا فرناندز کرشنر را به تلاش برای مخفی نگه داشتن نقش ایران در این پرونده متهم کرده بود. دستگاه امنیتی آرژانتین و شخص خانم فرناندز در آن زمان علت مرگ نیسمان را «خودکشی» اعلام کردند.

قاضی ارکولینی با انتشار این گزارش همچنین دیگو لاگومارسینو، کارمند سابق نیسمان را هم در این قتل همدست دانسته است. لاگومارسینو در جریان دادگاه فرناندز پذیرفته که شب قبل از واقعه، تفنگش را به نیسمان داده، اما به نقل از نیسمان می‌گوید که او خود درخواست کرده تا برای حفاظت از خود و خانواده‌اش تفنگ داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

حکم جلب برای رئیس جمهوری پیشین آرژانتین به دلیل کارشکنی در پرونده آمیا به نفع ایران

بررسی مجدد پرونده انفجار آمیا: رئیس جمهور سابق آرژانتین متهم به لاپوشانی نقش ایران

کریستینا فرناندز کرشنر، رئیس جمهوری پیشین و سناتور منتخب کنونی در ماه جاری میلادی به خیانت از طریق تلاش برای لاپوشانی نقش ایران در انفجار مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس متهم شد.

در پی انفجار بمبی در آمیا، مرکز همیاری یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس در ژانویه ۱۹۹۴ میلادی، دست کم ۸۵ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند. دستگاه قضایی آرژانتین تا کنون سه بار مقام‌های وقت ایران را در پیوند با این انفجار متهم کرده است.