خبر فوری
This content is not available in your region

نامه سرگشاده به روحانی: از واقعه هولناک فوت دکتر سید‌امامی ابهام زدایی کنید

نظرها
 نامه سرگشاده به روحانی: از واقعه هولناک فوت دکتر سید‌امامی ابهام زدایی کنید
اندازه متن Aa Aa

۲۰۴۸ نفر از دانشگاهیان و فعالان مدنی و محیط زیستی روز شنبه در نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهوری از وی خواستند که بر اساس اختیارات قانونی اش «یک گروه تحقیق مسئول و متعهد برای ابهام زدایی از واقعه هولناک فوت دکتر سید‌امامی در زندان» تشکیل دهد.

امضا کنندگان نامه نوشته اند: «انتظار داریم در این گزارش، ابعاد حقوقی دلایل بازداشت دکتر سیدامامی، اوضاع و احوال ایشان در زندان، میزان رعایت مقررات زندان‌ها در مورد ایشان در طول دوره بازداشت، علت یا علل فوت، اقدامات امدادی و هر موضوع مرتبط دیگری روشن شود. بی‌شک ابهام‌زدایی از این واقعه‌ی تلخ، متضمن منافع ملت و مصالح نظام خواهد بود و موجب خواهد شد زمینه‌های بروز حوادث تلخ مشابه شناسایی شود و ان‌شاء‌الله از بین برود و از این پس دیگر ملت بزرگ ایران شاهد چنین رویدادهایی برای هیچ‌یک از آحاد ملت نباشد.»

بیشتر بخوانید:

در این نامه که افراد شناخته شده ای چون هادی خانیکی، محمد ستاری فرد، هاشم آغاجری، محمد درویش و بسیاری دیگر آنرا امضا کرده اند، اتهام جاسوسی به سید‌امامی را «اتهام عجیب جاسوسی در امور زیست محیطی» ارزیابی کرده اند و پرسیده اند: «چرا و چگونه کسی که در سن ۶۴ سالگی «زنده» روانه زندان می‌شود، بعد از حدود دو هفته در زندان جان سپرده و جسد او از زندان خارج می‌شود؟ خانواده، دوستان، دانشجویان و همکاران او چگونه با این خبر هولناک و مبهم باید روبرو شوند؟ مسئولیت محافظت از جان یک زندانی در زندان برعهده کیست؟»

امضا کنندگان نامه همچنین نوشته اند: «مایل نیستیم در مورد اسباب مرگ دکتر کاووس امامی پیش داوری کنیم، اما با توجه حوادث مشابه قبلی و به دلیل ارتباط وثیق این حادثه با حقوق انسانی زندانیان، براین باوریم که می‌بایست بصورت مدلل و مستند، جزئیات مربوط به مرگ وی روشن شده و از آن ابهام‌زدایی شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.