خبر فوری

پلیس معترضان خیابانی در قزاقستان را بازداشت کرد

نظرها
تظاهرات در قزاقستان
تظاهرات در قزاقستان   -  
کپی رایت
Reuters
اندازه متن Aa Aa

پلیس قزاقستان روز جمعه ۲۲ مارس ده‌ها معترض خیابانی را که در دو شهر بزرگ این کشور دست به تظاهرات زده بودند، بازداشت کرد. این تظاهرات سه روز پس از استعفای غیرمنتظره نورسلطان نظربایف، رئیسجمهور این کشور، بر پا شد.

مختار آبلیازوف، سازماندهنده تظاهرات و از رهبران مخالف دولت قزاقستان که در خارج از کشور سکونت دارد، آقای نظربایف را به تلاش برای ایجاد حکومت موروثی متهم کرده است.

در حالی که پس از استعفای نورسلطان نظربایف، قاسم جومارت توکایف رئیس مجلس سنای این کشور پست رئیس‌جمهوری موقت را تا زمان برگزاری انتخابات جدید در دست دارد، «داریگا نظربایف» ‌دختر بزرگ نورسلطان نظربایف جانشین او در مقام ریاست مجلس شده است.

تظاهرات روز جمعه در دو شهر آلماتی و آستانه قزاقستان برگزار شده است.

بیشتر بخوانید:

تعداد معترضان کم شمار گزارش شده است و به نظر نمی‌رسد در مقطع کنونی تهدیدی از سوی آنان متوجه دولت باشد. معترضان با بالن‌هایی به رنگ آبی، نشان اپوزسیون، در شهر حاضر شدند و به تغییر اسم شهر آستانه اعتراض کردند.

پارلمان قزاقستان روز پنجشنبه، بنابر پیشنهاد رئیس جمهور موقت، طرحی تصویب کرد که طی آن برای تقدیر از خدمات رئیس جمهور سابق نام پایتخت کشور از «آستانه» به «نورسلطان» تغییر یابد.

روز پنجشنبه نیز در جریان اعتراض خیابانی دستکم ۲۰ نفر دستگیر شده بودند. تظاهرات عمومی در قزاقستان بدون مجوز رسمی ممنوع است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.