خبر فوری

تنش بین تهران و واشنگتن؛ از نگرانی کویت تا پرواز پهپاد سپاه بر فراز ناو آمریکا

 نظرها
تنش بین تهران و واشنگتن؛ از نگرانی کویت تا پرواز پهپاد سپاه بر فراز ناو آمریکا
کپی رایت
عکس از آرشیو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خالد جارالله، معاون وزیر خارجه کویت اعلام کرد که کشورش تهدید ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز را با «نگرانی» دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کویت معاون وزیر خارجه کویت ضمن اشاره به تهدید اخیر ایران اظهار داشت: «ما با نگرانی به این تهدیدها می نگریم و امیدواریم منطقه مان را از این تنش دور نگه داریم.»

این سخنان در حالی بیان می شود که محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز یکشنبه گفته بود: «اگر قرار باشد نفت ما از تنگه هرمز عبور نکند حتما نفت دیگران هم از این تنگه عبور نخواهد کرد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی ضمن تاکید بر اینکه این موضوع به معنای بستن تنگه هرمز نیست این امر را نیز منتفی ندانسته بود. به گفته محمد باقری ایران قصد بستن تنگه هرمز را ندارد «مگر اینکه دشمنی دشمنان به حدی برسد که چاره ای به این وجود نداشته باشد.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا اگر به دنبال ورود به تنگه هرمز است «باید با کسانی که از این تنگه محافظت می کنند صحبت کند. یعنی سپاه پاسداران ایران.»

همزمان با افزایش تنش ها بین تهران و واشنگتن، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران ایران روز شنبه ویدئویی از پرواز یک پهپاد ایرانی بر فراز ناو آمریکا در خلیج فارس منتشر کرد.

در ویدئوی منتشر شده به نظر می رسد که پهپاد ایرانی بر فراز ناو «یو اس اس دوایت آیزنهاور» و یک ناو جنگی دیگر ایالات متحده پرواز می کند.

به دنبال لغو معافیت هشت کشور خریدار نفت ایران از تحریم های آمریکا، تنش لفظی بین تهران و واشنگتن و کشمکش بر سر تنگه هرمز افزایش یافته است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از لغو معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران سپاه پاسداران را در فهرست سازمان های «تروریستی» خود قرار داده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.