خبر فوری

بحران بلاتکلیفی برکسیت؛ پارلمان بریتانیا از تعلیق خارج شد

 نظرها
بحران بلاتکلیفی برکسیت؛ پارلمان بریتانیا از تعلیق خارج شد
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا روز چهارشنبه به دنبال تصمیم دیوان عالی این کشور مبنی بر «غیرقانونی» بودن تعلیق پارلمان تشکیل جلسه دادند.

سخنگوی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است که او بعدازظهر چهارشنبه در مجلس عوام در مورد تصمیم دیوان عالی سخنانی ایراد خواهد کرد.

بنا به تصمیم بوریس جانسون که به تائید ملکه بریتانیا هم رسیده بود قرار بود پارلمان بریتانیا تا روز ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) یعنی دو هفته پیش از موعد برکسیت به حالت تعلیق در آید.

رای دیوان عالی بریتانیا ضربه سنگینی به طرح نخست وزیر بریتانیا محسوب می شود که به دنبال اجرای برکسیت با توافق یا بدون توافق با اتحادیه اروپا در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) است.

بسیاری از مخالفان دولت محافظه کار بریتانیا به دنبال صدور رای روز سه شنبه دیولن عالی این کشور خواستار کناره گیری بوریس جانسون از سمت خود شدند.

نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه در حالی که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد اعلام کرد که به تصمیم دیوان عالی احترام می گذارد. وی با این حال تاکید کرد که با تصمیم دیوان عالی موافق نیست.

پارلمان بریتانیا پیش از تعلیق قانونی را به تصویب رساند که براساس آن دولت این کشور موظف می شود در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا درخواست تمدید مهلت برکسیت را ارائه کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.