خبر فوری
This content is not available in your region

اعتراض پمپئو به ردصلاحیت بیش از هزار نامزد انتخابات مجلس ایران

نظرها
اعتراض پمپئو به ردصلاحیت بیش از هزار نامزد انتخابات مجلس ایران
کپی رایت
عکس از آسوشیتدپرس
اندازه متن Aa Aa

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه مقامات ایران را به «دستکاری» در انتخابات پیش روی مجلس متهم کرد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا حکومت ایران با ردصلاحیت بیش از هزار نامزد به دنبال تعیین نتیجه انتخابات مجلس است. او در صفحه توئیتر خود نوشت: «دو ماه به "انتخابات" مجلس ایران مانده است اما رژیم [ایران] از هم اکنون با ردصلاحیت بیش از هزار نامزد در حال دستکاری [در نتیجه انتخابات] است. ما در کنار مردم ایران که تنها می خواهند صدایشان شنیده شود ایستاده ایم.»

توئیت مایک پمپئو در حالی منتشر می شود که بنا به اعلام ستاد انتخابات ایران صلاحیت یک هزار و ۳۳۶ نفر از نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم در هیات اجرایی رد شده است.

هیات‌های نظارت و شورای نگهبان اکنون وظیفه رسیدگی به صلاحیت داوطلبانی را که صلاحیتشان در هیات های اجرایی تائید شده است برعهده دارند. انتظار می رود در این دوره از انتخابات نیز مانند دوره های پیشین اغلب ردصلاحیت ها از سوی هیات های نظارت و شورای نگهبان صورت گیرد.

دور اول انتخابات مجلس ایران قرار است روز دوم اسفند برگزار شود. نامزدهایی که صلاحیتشان در هیات های اجرایی، نظارت و شورای نگهبان به تائید برسد می توانند از روز ۲۴ بهمن تا اول اسفند تبلیغات کنند.

عباسعلی کدخدایی، عضو و سخنگوی شورای نگهبان روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت که «تعداد زیاد پرونده ها» باعث شده است تا همه بخش های شورای نگهبان برای رسیدگی به آنها «بسیج» شوند. به گفته سخنگوی شورای نگهبان جلسات رسیدگی به پرونده نامزدهای انتخابات از ساعت هفت صبح هر روز آغاز می شود و تا حدود ۱۲ نیمه شب ادامه می یابد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.