وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کلمبیا؛ شورشیان فارک آتش بس یک ماهه اعلام کردند

 نظرها
کلمبیا؛ شورشیان فارک آتش بس یک ماهه اعلام کردند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شورشیان مارکسیست انقلابی کلمبیا، فارک روز چهارشنبه اعلام کردند که آتش بس یک جانبه ای را بمدت یک ماه از تاریخ 20 ژوئیه به اجرا می گذارند. رهبران فارک این خبر را از کوبا، محل برگزاری مذاکرات با دولت کلمبیا، منتشر کردند.

مذاکرات صلح در هاوانا، پایتخت کوبا از نوامبر 2012 آغاز شده با این حال افزایش خشونت ها در ماههای اخیر پیشرفت مذاکرات را با تهدید مواجه کرده بود.

درگیری های شورشیان فارک با دولت کلمبیا طولانی ترین درگیری در آمریکای لاتین به شمار می رود. این درگیری ها از 1964 آغاز شد و تاکنون به کشته شدن بیش از 220 هزار نفر و آواره شدن میلیون ها تن انجامیده است.

ایوان مارکز، مسوول تیم مذاکره کنندگان فارک می گوید: «ما بدنبال ایجاد شرایط مطلوب با همتایانمان برای پیشبرد کارها در جهت برقراری آتش بس قطعی و دو طرفه هستیم.»

دولت کلمبیا از تصمیم فارک استقبال کرده اما خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا گفت که شورشیان باید اقدامات بیشتری انجام دهند.

در ماه مارس گذشته، آقای سانتوس با توقف حملات هوایی در پاسخ به آتش بس یک جانبه فارک موافقت کرده بود اما با حمله مرگبار شورشیان و کشتن ده سرباز، این حملات از سر گرفته شد.