خبر فوری

دستگیری نزدیکان عامل انفجار انتحاری پاریس در بلژیک

نظرها
دستگیری نزدیکان عامل انفجار انتحاری پاریس در بلژیک
اندازه متن Aa Aa

پلیس بلژیک روز پنجشنبه ۹ نفر را در ارتباط با حملات پاریس در بروکسل بازداشت کرد. هفت نفر از بازداشت شدگان از نزدیکان بلال حدفی، عامل انتحاری انفجار در نزدیکی استادیوم فوتبال پاریس هستند. به گفته دادستان بروکسل صبح پنجشنبه شش عملیات مختلف برای دستگیری این افراد انجام شد.

تعدادی از عاملان حملات پاریس تبعه بلژیک بودند و به نظر می رسد حملات در این کشور برنامه ریزی و هدایت شده اند. به همین دلیل رسانه های فرانسوی بلژیک را به سهل انگاری در کنترل جهادگران متهم می کنند.

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک در واکنش به این موضوع گفت: «انتقادهایی که تلاش سازمان های امنیتی ما را لکه دار می کند نمی پذیرم. می خواهم به خاطر شجاعتی که بازرسان، قضات، نیروهای اطلاعاتی و پلیس در این لحظات دشوار از خود نشان دادند تشکر کنم.» وی همچنین از افزایش بودجه چهارصد میلیون یورویی سازمان های ضد تروریستی بلژیک در سال ۲۰۱۶ خبر داد.

تا کنون هشت نفر از عاملان و طراحان حملات پاریس دستگیر و یا کشته شده اند و نیروهای امنیتی به دنبال فرد نهمی هستند که احتمالا در حوادث جمعه شب دست داشته است. این فرد صلاح عبدالسلام نام دارد و از او به عنوان مغز متفکر حملات یاد می شود. وی تبعه بلژیک است و بیست و شش سال دارد. به گفته پلیس فرانسه او احتمالا همان فردی است که جمعه شب کسانی را که در رستوران نشسته بودند به رگبار بسته است. وی برادر ابراهیم عبدالسلام است که جمعه شب دست به عملیات انتحاری زد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.