خبر فوری

واکنش ها به تشکیل ائتلاف اسلامی ضد تروریسم به رهبری عربستان

 نظرها
واکنش ها به تشکیل ائتلاف اسلامی ضد تروریسم به رهبری عربستان
اندازه متن Aa Aa

تشکیل ائتلاف اسلامی ضد تروریسم با حضور ۳۴ کشور به رهبری عربستان سعودی حمایت کشورهای عضو این ائتلاف را در پی داشت.

اکثر کشورهای همراه در این ائتلاف مسلمانان غیر شیعه هستند و ایران، عمان، سوریه و عراق در این ائتلاف اسلامی ضد تروریسم عضویت ندارند. جمهوری اسلامی ایران تاکنون واکنشی رسمی به این تصمیم نداشته است.

حسین رویوران، تحلیلگر سیاسی با بیان عدم حمات ایران از این ائتلاف می گوید: «به نظر ایران سردمداران این جریان سوابق خوبی ندارند و آنها متهمان اصلی حمایت از جریان تروریسم به شمار می روند.»

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه با حمایت از این تصمیم گفت: «تمامی کشورهای مسلمان باید با یکدیگر متحد شوند تا بتوانند در مقابل تروریسم بایستند. این اتحاد بهترین پاسخ به کسانی است که تلاش دارند اسلام و ترور را با یکدیگر متحد نشان دهند. ترکیه برای هر نوع همکاری در این بخش جدای از اینکه چه کسی این ائتلاف را رهبری و هدایت کند، آماده است.»

موضعگیری متفاوت ایران در جریان درگیری ها در سوریه و نیز حمایت جمهوری اسلامی از حوثی ها در یمن روابط میان دو کشور را تیره تر از قبل کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.