وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

خشونت ناسیونالیستها در جریان برگزاری مراسم دومین سالگرد انقلاب اوکراین

 نظرها
خشونت ناسیونالیستها در جریان برگزاری مراسم دومین سالگرد انقلاب اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مردم اوکراین روز شنبه با حضور در خیابانهای کی یف، پایتخت و میدان استقلال مراسم بزرگداشت دومین سالگرد انقلاب را برگزار کردند.

پترو پروشنکو، رییس جمهوری این کشور به همراه همسرش در این مراسم حضور یافت و به قربانیان این رویداد ادای احترام کرد.

خودداری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری پیشین اوکراین از امضای موافقتنامه تجاری با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ عاملی بود که اعتراضات مردم این کشور را برانگیخت. تظاهرات صلح آمیز به مرور زمان شدت و خشونت بیشتری پیدا کرد و سرانجام به فرار ویکتور یانوکوویچ و پیروزی معترضان منجر شد.

یک شهروند اوکراینی می گوید: «بزرگداشت یاد کسانی که کشته شده اند اهمیت دارد. آنها زندگی خود را برای عدالت دادند. برای اینکه دیگران زندگی صادقانه ای داشته باشند.»

در جریان این مراسم ناسیونالیستهای «پراوی سکتور» که تعداد آنها حدود ۲۰۰ نفر گزارش شده ضمن درگیری با پلیس به بانکهای روسی از جمله آلفا بانک و اسبربانک در کی یف حمله کردند.

ماریا کورنیوک، خبرنگار یورونیوز از کی یف گزارش می دهد: «گروه رادیکالی که به بانکها حمله کرد در مقابل کسانی که برای بزرگداشت قربانیان حضور داشتند ناچیز بودند. مردم اوکراین می گویند، این روز، روز خشونت نیست بلکه روز بزرگداشت قربانیان است. بنابراین بهترین کار در این روز دعا برای کشته شدگان در وقایع ۲ سال پیش است.»