خبر فوری

بازگشت اردوغان به ترکیه پیش از مراسم تشییع محمدعلی

 نظرها
بازگشت اردوغان به ترکیه پیش از مراسم تشییع محمدعلی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از برگزاری مراسم تشییع محمدعلی، بوکسور مشهور آمریکا به ترکیه بازگشت.

او روز پنجشنبه همراه با همسرش، امینه اردوغان، به ایالت کنتاکی در آمریکا سفر کرده و در مراسم اسلامی یادبود محمدعلی که در سالن «فریدام هال» برگزار شد، شرکت کرده بود.

به گزارش رسانه های ترکیه، علت بازگشت زودهنگام آقای اردوغان، مخالفت برگزارکنندگان مراسم با تقاضای او برای گذاشتن قسمتی از پرده خانه کعبه بر روی تابوت و تلاوت قرآن در مراسم بوده است.

از سوی دیگر گفته می شود که درگیری محافظان ترک و آمریکایی در مراسم یادبود و به هنگام خواندن نماز میت نیز یکی دیگر از دلایل تغییر تصمیم آقای اردوغان بوده است.

پیش تر رسانه ها اعلام کرده بودند که رجب طیب اردوغان و نیز ملک عبدالله پادشاه اردن در مراسم تشییع محمد علی سخنرانی می کنند، اما سه روز پیش اعلام شد که به دلیل تغییر برنامه، سخنرانی های این دو حذف شده است.

تنش میان مقامات دولت ترکیه و آمریکا در این مراسم، بازتابی از تنشها در سطحی بالاتر در دنیای سیاست است. در ماههای اخیر تنش ها میان ترکیه و آمریکا بر سر همکاری آمریکا با جنگجویان وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک کردستان بالا گرفته است. ترکیه این حزب را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.