خبر فوری
This content is not available in your region

سازمان ملل: داعش علیه ایزدی های عراق و سوریه مرتکب نسل کشی شده است

نظرها
سازمان ملل: داعش علیه ایزدی های عراق و سوریه مرتکب نسل کشی شده است
اندازه متن Aa Aa

یک گروه تحقیق سازمان ملل متحد می گوید یک نسل کشی علیه یزیدی ها یا ایزدی های عراق و سوریه در جریان است.

این گروه روز پنج شنبه در ژنو اعلام کرد داعش مرتکب نسلی کشی علیه ایزیدی ها شده و هدف آنها نابوی این گروه قومی- مذهبی ۴۰۰ هزار نفری است. کمیسیون مستقل بین المللی تحقیق برای سوریه معتقد است جنگجویان داعش تاکنون توانسته اند بسیاری از اعضای این اقلیت مذهبی را به قتل برساند و یا بعنوان برده جنسی به اسارت ببرند.

پائولو پینرو رئیس کمیسیون مستقل بین المللی تحقیق برای سوریه می گوید: «داعش علیه مردان، زنان و کودکان یزیدی مرتکب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی شده است. نسل کشی آنها از روز حمله به شنگال تا به امروز ادامه دارد. داعش بشدت بدنبال نابودی یزیدی ها از طریق کشتار، بردگی جنسی، بردگی، شکنجه و رفتارهای تحقیر آمیز و غیر انسانی و کوچ اجباری آنها است که باعث آسیب های شدید جسمی و روحی این گروه قومی- مذهبی شده است.»

داعش در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰۰ یزیدی را آزاد کرد که بیشتر مردان سالخورده و بیمار و یا زنان و کودکان بودند.

محققان مستقل در گزارشی که سازمان ملل منتشر کرده از قدرت های بزرگ خواسته اند که برای نجات دست کم ۳۲۰۰ زن و کودک یزیدی که در اسارت داعش هستند تلاش کنند و پرونده این نسل کشی را برای پیگیرد قانونی به دیوان بین المللی کیفری بفرستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.