وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

عملیات خروج غیرنظامیان از حومه دمشق آغاز شد

 نظرها
عملیات خروج غیرنظامیان از حومه دمشق آغاز شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عملیات خارج کردن غیرنظامیان از حومه شهر دمشق با حرکت اولین اتوبوسهای حامل آنها آغاز شد.

دولت سوریه و نیروهای شورشی مخالف دولت توافق کرده اند که با برقراری آتش بس موقت، به ساکنان غیرنظامی داریا در حومه دمشق اجازه بدهند منطقه درگیری را ترک کنند.

بر اساس این توافق، آمبولانسهای هلال احمر به همراه خودروهای حامل غذا و دارو در ساعات اولیه روز جمعه وارد این منطقه شدند.

روز جمعه سازمان ملل متحد هشدار داد که عملیات خارج کردن غیرنظامیان از داریا، فقط در صورتی باید انجام شود که این کار خطری برای مردم نداشته باشد.

اولین تصاویر منتشرشده از داریا، اتوبوسهایی را نشان می دهند که تحت نظارت سربازان شورشی که در خیابانها مستقر هستند حرکت می کنند.

محاصره داریا، یکی از طولانی ترین محاصره ها در جریان پنج سال جنگ داخلی در سوریه بوده است. از حدود چهار سال قبل نیروهای دولتی این منطقه را محاصره کرده اند. به گزارش سازمان ملل متحد از آن زمان فقط یک محموله کمکهای بشردوستانه به این منطقه ارسال شده است. فعالان مدنی ناظر بر تحولات سوریه می گویند که ساکنان داریا از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

انتظار می رود که حدود ۸۰۰۰ غیرنظامی و ۸۰۰ نفر از نیروهای شورشی منطقه داریا را ترک کنند. پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه، منطقه داریا در حومه دمشق، حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت داشت.