وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آغاز همه پرسی برای تسهیل اعطا ملیت به نسل سوم مهاجران در سوئیس

 نظرها
آغاز همه پرسی برای تسهیل اعطا ملیت به نسل سوم مهاجران در سوئیس
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مردم سوئیس روز یکشنبه به پای صندوق های رأی می روند تا نظر خود را در مورد لایحه دولت برای تسهیل روند اعطای ملیت به نسل سوم مهاجران اعلام کنند. نتیجه این همه پرسی تعیین خواهد کرد که آیا نوه یک فرد مهاجر با ملیت سوئیسی می تواند بدون سختگیری زیاد، ملیت این کشور را بگیرد یا نه.

بیشتر ۲۵ هزار مهاجر نسل سومی سوئیس که تکلیف شان با این قانون روشن خواهد شد از اتباع ایتالیا، ترکیه و کشورهای بالکان هستند.

مخالفان طرح پیشنهادی دولت که بیشتر از طرفداران احزاب پوپولیست دست راستی هستند، در کارزار انتخاباتی خود، به طور ویژه از خطر رشد بنیادگرایی اسلامی سخن گفته اند.

طبق آخرین نظرسنجی ها، ۶۶ درصد شهروندان سوئیسی به این قانون مهاجرتی رأی «آری» و ۳۳ درصد رأی «نه» خواهند داد. با این حال نتایج غافلگیرکننده همه پرسی های سوئیس گاهی خلاف پیش بینی ها از آب در می آید. در سال ۲۰۰۹ میلادی مردم سوئیس در یک همه پرسی به قانون پیشنهادی منع ساخت مناره برای مساجد رأی مثبت دادند در حالی که نظرسنجی ها خلاف آن را گفته بودند.