وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تنش میان مسکو و کی یف بر سر گذرنامه های صادره توسط جدایی طلبان در شرق اوکراین

 نظرها
تنش میان مسکو و کی یف بر سر گذرنامه های صادره توسط جدایی طلبان در شرق اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روسیه گذرنامه های صادره توسط جدایی طلبان در شرق اوکراین را به رسمیت می شناسد.

وزرات خارجه روسیه با استناد به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری گفته که این اقدام مغایرتی با قوانین بین المللی ندارد، و گذرنامه و دیگر مدارکی که توسط جمهوری خودخوانده دونتسک و جمهوری خودخوانده لوهاسنک صادر شده اند به رسمیت شناخته می شود.

رهبران جدایی طلب دونتسک در شرق اوکراین می گویند بیش از ۴۸ هزار گذرنامه جدید صادر کرده اند. ولادیمیر کراسنوشچکوف، سرپرست اداره مهاجرت جمهوری خودخوانده خلق دونتسک با استناد به این آمار آن را نشانه ای بر درستی تصمیم مذکور خوانده است.

یکی از ساکنان دونستک در این ارتباط گفت: «فکر می کنم باید گذرنامه جمهوری خودخوانده دونتسک را به رسمیت شناخت. ما در انزوا قرار گرفته ایم. اگر بتوانیم با گذرنامه مان به روسیه سفر کنیم. زندگی راحت تری خواهیم داشت.»

دیگر ساکن دونتسک افزود: «ما باید به شیوه ای دوام بیاوریم. ما نمی توانیم در یک نقطه بمانیم. ارتباطات فرودگاهی و خطوط آهن بدون گذرنامه میسر نیست. و وضعیت ما اینجا شبیه گتو است.»

کی یف در واکنش به این اقدام، آن را غیرقابل قبول و ناقض توافق صلح مینسک خواند که دوسال پیش به امضای طرفین درگیر رسید.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به تصمیم روسیه گفت: « معاون ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا را در جریان تصمیم اخیر ولادیمیر پوتین در زمینه به رسمیت شناختن گذرنامه سرزمین های اشغال شده اوکراین قرار داده ام. این شاهد دیگری است بر اشغالگری روسیه و نقض قوانین بین المللی.»

فرانسه و آلمان نیز این اقدام روسیه را محکوم کرده و آن را مغایر با توافق میسنک خوانده اند.

درگیری های دو سال پیش میان ارتش اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق کشور بیش از ۹۸۰۰ کشته برجای گذاشت.