خبر فوری
This content is not available in your region

ابراز خشنودی کمیسیون اروپا از اقدامات شرکت روسی گازپروم

نظرها
euronews_icons_loading
ابراز خشنودی کمیسیون اروپا از اقدامات شرکت روسی گازپروم
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که شرکت روسی گازپروم گام های مثبتی در جهت رفع نگرانی اروپایی ها برداشته است. شرکت گازپروم متهم است که از موقعیت انحصاری خود در هشت کشور عضو
اتحادیه اروپا سوء استفاده می کند.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «هم اکنون ما پیش نویس تعهدات را داریم و این یک پیام مثبت است. حال سهام داران می توانند دیدگاه و نگرانی های خود را بیان کنند تا ببینیم این موضوع کارایی خواهد داشت. می خواهیم قیمت رقابتی باشد. می خواهیم که گاز بدون هیچ مانعی در جریان باشد. این موضوع برای شهروندان اروپای مرکزی و شرقی مهم است.»

کمیسیون اروپا تحقیقاتی را درباره تطابق اقدامات شرکتی دولتی گازپروم با مقررات اروپا آغاز کرده است. بازار هشت کشور، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان و بلغارستان در انحصار گاز پروم است و این شرکت گاز را به قیمتهای مختلف به این کشورها می فروشد.

از سوی دیگر کمیسیون اروپا مخالفت خود را با احداث دومین خط لوله گاز بین روسیه و آلمان اعلام کرد.

خانم وستاگر در این باره اظهار داشت: «کمیسیون از انتقال گاز از طریق اوکراین حمایت می کند. از لحاظ قضایی، برای کمیسیون، پروژه شمال یا همان “استریم ۲” یک پروژه جالب مشترک نیست.”

اگر گازپروم قوانین اروپا را رعایت نکند، کمیسیون اروپا می تواند این شرکت را تا سقف ۸۳ میلیارد یورو جریمه کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.