خبر فوری

حمله سایبری گسترده به شرکت‌ها و نهادهای دولتی کشورهای بزرگ جهان

 نظرها
حمله سایبری گسترده به شرکت‌ها و نهادهای دولتی کشورهای بزرگ جهان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شرکت‌های بزرگ و شماری از نهادهای دولتی در روسیه و اوکراین و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی روز سه‌شنبه هدف یک حمله سایبری گسترده قرار گرفتند. گزارش‌ها حاکی است سیستم‌های بانکی و شبکه‌های توزیع برق پس از این حمله مختل شده است.

بزرگترین شرکت نفتی روسیه، روس‌نفت و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ خارجی فعال در این دو کشور مانند شرکت کشتبرانی مرسک دانمارک و نیز شرکت متروی آلمان هدف حمله این باج‌افزار قرار گرفته اند. خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که پیام درخواست باج بر صفحه‌های بسیاری از رایانه‌های ویروسی دیده شده است.

کارشناسان در نخستین واکنش‌ها شکل این حمله را بسیار شبیه به شیوه حمله ویروس «واناکرای» در ماه گذشته توصیف کرده اند.

بدافزارهایی که در حمله روز سه‌شنبه به کار گرفته شدند، پس از آسیب رساندن به سامانه‌های رایانه‌ای در روسیه و اوکراین در بسیاری از سیستم‌های کامپیوترهای کشورهای دیگر پخش شدند. شرکت‌هایی در بریتانیا، فرانسه، اسپانیا و دانمارک اعلام کردند که بر اثر این حمله آسیب دیده اند.

روزنکو پاولو، معاون نخست وزیر اوکراین با ارسال یک پیام در توییتر نشان داد که سیستم‌های کامپیوتری دولت اوکراین در پی این حادثه از کار افتادند.


دبیرخانه شورای امنیت ملی اوکراین دقایقی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که براساس نخستین تحلیل‌ها اثر انگشت روسیه در این حملات سایبری به چشم می‌خورد. روسیه تا زمان تنظیم این خبر، واکنشی به این ادعای اوکراین نشان نداده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.