خبر فوری

اولویت کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛ تقویت طرح دفاعی مشترک

 نظرها
اولویت کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛ تقویت طرح دفاعی مشترک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تقویت همکاریهای دفاعی کشورهای اروپایی و حضور موثر در ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، از اولویتهای نخست وزیر استونی هستند که از اول ژوییه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده گرفته است.

یوری راتاس، نخست وزیر این کشور در پارلمان اروپا با اشاره به بحران روسیه و اوکراین گفت: «در قرن بیست و یکم نمی توانیم حمله و اشغال یک کشور اروپایی والحاق بخشی از خاک آن را بپذیریم. فکر نمی کنم آنروز خیلی دیر باشد که رئیس جمهوری اوکراین را در صحن پارلمان در همان جایی ببینیم که امروز من ایستاده ام.»

کشورهای بالتیک نگران آن هستند که بدلیل حمایتشان از اروپا مانند اوکراین مورد حمله روسیه قراربگیرند. استونی نگران است که روسها با مداخله در مسائل داخلی این کشور را دچار بی ثباتی کنند. استونی شرقی ترین کشور اتحادیه اروپا و یکی از مهمترین همسایه های غربی اروپاست.

با این حال نماینده چپگرای پارلمان آلمان در این باره می گوید: « باید به ثبات کشورهای حاشیه های اروپا احترام بگذاریم و در جهت آن بکوشیم. فکر نمی کنم ایجاد یک گروه دفاعی مشترک به این ثبات و پایداری کمک زیادی کند.»

نخست وزیر استونی در اولین روزهای ریاست موقت این کشور بر اتحادیه اروپا نشان داده است که نگرانیهای زیادی نسبت به بی ثباتی از سوی روسیه دارد و سعی کرده در همین روزهای اول از دیگر رهبران بخواهد بودجه دفاعی اروپا را افزایش دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.