وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

طی یک هفته خشونت، بیش از ۲۶۰۰ خانه در شمال غرب میانمار سوزانده شد

 نظرها
طی یک هفته خشونت، بیش از ۲۶۰۰ خانه در شمال غرب میانمار سوزانده شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در جریان یکی از شدیدترین خشونتها در ارتباط با اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، دولت این کشور روز شنبه اعلام کرد که طی هفته گذشته بیش از ۲۶۰۰ خانه در نواحی شمال غرب میانمار که اکثریت جمعیت آنان را مسلمانان روهینگیا تشکیل می دهند، به آتش کشیده شده است.

مقامات میانمار گروه اسلامگرای موسوم به «ارتش نجات روهینگیا آراکان» را که قبلا با نام «حرکت الیقین» فعالیت می کرد، بعنوان عامل سوزاندن خانه ها معرفی می کنند. این گروه مسئولیت حملات هماهنگ به ایستهای امنیتی در هفته گذشته را که به درگیری ها و واکنش شدید ارتش انجامید، بر عهده گرفته است.

با این حال، مسلمانان روهینگیا که به بنگلادش فرار کرده اند، می گویند نیروهای ارتش میانمار با هدف فراری دادن آنها،‌ اقدام به آتش سوزی و کشتار کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات کمیساریای عالی سازمان ملل در امور آوارگان گفتند که ۵۸ هزار و ششصد نفر از این مسلمانان، بر اثر خشونتها از میانمار به بنگلادش گریخته اند. به گفته این مقامات، امدادگران امکانات لازم را برای کمک به این افراد ندارند.

اکثر جمعیت یک میلیون و یکصد هزار نفری میانمار (برمه سابق) را بودایی ها تشکیل می دهند. نحوه رفتار با اقلیت مسلمانان روهینگیا چالشی بزرگ برای آنگ سان سوچی، مشاور ارشد دولت میانمار و ناراضی سابق این کشور است.

منتقدان غربی، از او انتقاد می کنند که برای دفاع از حقوق این اقلیت که سالهاست از آزار و اذیت شکایت دارند، کاری نمی کند.