خبر فوری

مرگ و میر هنگام زایمان ۵ برابر بیشتر از جنگ در میان زنان افغان قربانی می‌گیرد

 نظرها
مرگ و میر هنگام زایمان ۵ برابر بیشتر از جنگ در میان زنان افغان قربانی می‌گیرد
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

زایمان برای زنان افغانستان با وجود ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور از زمان سقوط طالبان، پنج برابر بیشتر از جنگ در این کشور خطر مرگ دارد.

آمار رسمی منتشرشده از سوی سازمان ملل متحد و بانک جهانی نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵ میلادی از هر ۱۰۰ هزار زایمان در افغانستان در ۳۹۶ مورد مادر فوت شده است.

این در حالی است که از نظر کارشناسان این آمار رسمی معتبر نیست. از نظر آنها کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران هنگام زایمان نسبت به آمار سال ۲۰۰۲ (فوت ۱۶۰۰ مادر از هر ۱۰۰ هزار زایمان) واقعی نیست.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

استیوارت بریتن، پزشک بریتانیایی و مشاور پزشکی برنامه ویژه کاهش مرگ و میر زنان هنگام زایمان در ولایت بلخ آمار ۱۲۹۱ فوت زنان در هر ۱۰۰ هزار زایمان را معتبر می داند. این آمار به سال ۲۰۱۵ میلادی مربوط می شود. بنا به این آمار افغانستان دارای بیشترین میزان مرگ و میر زنان هنگام زایمان است.

استیوارت بریتن در مورد آمار سال ۲۰۱۵ میلادی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد می گوید: «بنا به آمار سازمان ملل ۳۵۴۵ غیر نظامی در سال ۲۰۱۵ به دلیل مناقشه در افغانستان جان باختند. اگر تخمین ۱۲۹۱ فوت زنان از هر ۱۰۰ هزار زایمان صحیح باشد آمار مرگ و میر مادران به دلیل زایمان به تنهایی پنج برابر [مرگ و میر به دلیل مناقشه] است.»

آمارها نشان می دهد که تفاوت چشمگیری بین مرگ و میر زنان هنگام زایمان در شهرهای افغانستان در مقایسه با مناطق روستایی وجود دارد.

به عنوان مثال در حالی که آمار مرگ و میر مربوط به زایمان زنانی که در سن تولیدمثل هستند در کابل ۱۴ درصد است این آمار در یکی از ولسوالی های ولایت بدخشان ۴۲ درصد است.

پزشکان بر این باورند که با توجه به اینکه ۷۳ درصد جمعیت افغانستان در مناطق روستایی زندگی می کنند آموزش ماماها در روستاها باید اولویت اصلی در مبارزه برای کاهش مرگ و میر زنان هنگام زایمان باشد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.