خبر فوری

راهپیمایی جلیقه‌زردهای یک چشم و یک دست در فرانسه

 نظرها
راهپیمایی جلیقه‌زردهای یک چشم و یک دست در فرانسه
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ده‌ها نفر از معترضان جنبش موسوم به جلیقه‌زردهای فرانسه که در جریان اعتراضات مجروح شده‌اند روز یکشنبه ۱۲ خرداد در میدان باستیل پاریس تظاهرات کردند.

فراخوان برای این راهپیمایی را گروهی از مجروحان اعتراضات اخیر با تشکیل گروهی ۳۹ نفره به نام «مثله‌شدگان نمونه» منتشر کردند. اعضای این گروه خود را «مثله‌شده» می‌نامند زیرا بیشتر آنها بر اثر برخورد گلوله‌های پلاستیکی یا نارنجک پلیس یک چشم یا یک دست خود را از دست داده‌اند. آنها در راهپیمایی خود با حمل پلاکارد و سر دادن شعار خواستار ممنوعیت استفاده پلیس از گلوله‌های پلاستیکی و نارنجک شدند.

شمار این معترضان تا حوالی ظهر یکشنبه در پاریس به حدود ۲۰۰ نفر رسید، اما اعتراض آنها به دلیل آن که در روز یکشنبه برگزار شد و هدف آن متفاوت از اعتراض کلی جلیقه‌زردها در روز شنبه بود، در رسانه‌ها پوشش بیشتری داشت.

ژروم رودریگز، اولین معترضی که در جریان درگیری‌های خیابانی با پلیس یک چشم خود را از دست داد و به نمادی برای جنبش جلیقه‌زردها بدل شد، در این تظاهرات حضور داشت.

رکورد کمترین آمار در راهپیمایی جلیقه‌زردها

شمار معترضان جنبش جلیقه‌زردها که روز شنبه ۱۱ خرداد برای بیست و نهمین هفته متوالی در فرانسه به خیابان آمدند، به کمترین حد خود از زمان آغاز این جنبش در ۲۶ آبان سال گذشته رسید.

وزارت کشور فرانسه روز شنبه اعلام کرد در مجموع در سراسر کشور حدود ۱۰ هزار نفر در آخرین راهپیمایی جلیقه‌زردها شرکت کردند. وزارت کشور فرانسه همچنین با انتشار آمار دیگری اعلام کرد که در درگیری‌های روی داده در جریان اعتراض‌های گسترده جلیقه‌زردها در شهرهای مختلف این کشور تاکنون ۲۴۴۸ نفر از معترضان و ۱۷۹۷ نفر از مأموران پلیس ضد شورش مجروح شده‌اند.

برخی از رهبران جنبش جلیقه‌زردها بر این باورند که حرکت آنها به انحراف کشیده شده است. اریک دروئه که بسیاری او را آغازکننده حرکت جلیقه‌زردها می‌دانند روز یکشنبه گفت که این حرکت «مصادره» شده و معترضان باید بار دیگر به شیوه بستن راه‌ها روی بیاورند. دروئه همان کسی بود که نخستین بار ایده شیوه راهبندان برای اعتراض به افزایش مالیات سوخت در کشور را مطرح کرد، پیشنهادی که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و به شورشی عظیم و بی‌پیشینه در کشور انجامید.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.