وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

درخواست شورای امنیت برای برقرای آتش‌بس فوری در لیبی

 نظرها
درخواست شورای امنیت برای برقرای آتش‌بس فوری در لیبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی حمله به کمپ پناهجویان در لیبی، شورای امنیت سازمان ملل با محکوم کردن این اقدام، خواستار آتش‌بس فوری در این کشور شد.

در حمله روز چهارشنبه به این اردوگاه دستکم ۵۳ نفر کشته شدند. فتحی باشاغا، وزیر کشور لیبی روز جمعه در حالی امارات عربی متحده را به استفاده از جنگنده «اف-۱۶» برای حمله به مرکز نگهداری پناهجویان متهم کرد که به گفته وی تحقیق در این مورد ادامه دارد. شورای امنیت در همان روز جلسه‌ای در این خصوص تشکیل داد اما بیانیه‌ای صادر نشد.

شورای امنیت با تشکیل جلسه دوباره جمعه شب، ۵ ژوئیه با صدور بیانیه‌ای نسبت به بحرانی شدن اوضاع در لیبی ابراز نگرانی کردند و مسئولیت حفظ امنیت کمپ‌های مهاجرین را از وظایف دولت وفاق ملی دانستند.

در بخش دیگری از بیانیه شورای امنیت از همه کشورها خواسته شده تا در امور داخلی لیبی دخالت نکنند و به ممنوعیت ارسال سلاح به این کشور احترام بگذارند.

بیشتر بخوانید:

شورای امنیت همچنین همه طرف‌های درگیر در بحران لیبی را به بازگشت به روند سیاسی با حمایت سازمان ملل متحد دعوت کرد.

هرچند دلیل اصلی عدم صدور بیانیه روز چهارشنبه در خصوص حمله به کمپ مهاجران در لیبی مخالفت آمریکا عنوان شد، اما گفته می‌شود متن کنونی تفاوت چندانی با پیش نویس بیانیه قبلی ندارد.

پیشتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحایده راوپا هم با صدور بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده بود و اعلام کرد اتحادیه اروپا از تحقیقاتی که توسط سازمان ملل برای پیگیری این ماجرا انجام می‌شود حمایت می‌کند.

«ارتش ملی لیبی» به رهبری خلیفه حفتر، که از حمایت امارات متحده عربی و مصر برخوردار است از سه ماه پیش تلاش خود را برای تصرف پایتخت آغاز کرد اما تا کنون از رسیدن به این هدف باز مانده است.

هزاران مهاجر و پناهجو، از کشورهای مختلف آفریقایی، در اردوگاه‌های لیبی به سر می‌برند. بنابر اعلام سازمان‌های حقوق بشری، این پناهجویان شرایطی ناگوار و غیر انسانی دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید