وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

فنآوری جدید برای محافظت از سدها و مقابله با طغیان رودخانه

فنآوری جدید برای محافظت از سدها و مقابله با طغیان رودخانه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سدهایی که از مناطق شهری در برابر طغیان رودخانه ها حفاظت می کنند، گاهی اوقات به طور غیر منتظره ای فرو ریخته و فاجعه می آفرینند. برای جلوگیری از چنین حوادثی چه می توان کرد؟

روبرت میجر استاد حسگرهای شبکه ای از دانشگاه آمستردام و رابط طرح تحقیقاتی سیلاب های شهری می گوید: « زیر پاهای من ۴۸ حسگر وجود دارد که دائما به ما می گویند که این سد چه حالتی دارد و چه واکنش نشان خواهد داد. با این تکنولوژی این سد، باهوش‌ترین سد جهان است.»

حسگرهای زیرزمینی که در جریان طرح تحقیقاتی اتحادیه اروپا توسعه یافته اند، اندازه گیری های خود را به مراکز جمع آوری داده ها در کشورهای مختلف ارسال می کنند.
شهر بوستون در ساحل شرقی انگلستان، یکی از پایگاه های اصلی این فن آوری جدید است.
رودخانه این شهر با مد آب دریا بالا می آید و زندگی اهالی را با خطر مواجه می کند.

مارک رابینسون، ناظر ارشد دریایی از مرکز هواشناسی بریتانیا می گوید:« بوستون سد خوبی در مقابل دریا دارد اما به اندازه کافی بلند نیست. وقتی موج ها بالا می آیند، به این معناست که دیواره ها ممکن است به زیر آب بروند و حتی فرو ریزند. این یک خطر جدی است.»

مهندسان مشغول در این پژوهش، شکل های مختلفی از حسگر ها را طراحی کرده اند که هم قابل اعتماد بوده و هم این که قابلیت قرار گرفتن در سطوح مرطوب را داشته باشند.

آنچه در اینجا می بینید، یک حسگر است. یک دستگاه اندازه گیری که اجزای الکترونیکی دارد و محفظه ای از فولاد ضد زنگ دور آن را پوشانده است. یک محفظه کوچک برای ورود جریان آب در آن تعبیه شده. این دستگاه میزان مد آب در سد و نیز پارامترهای دیگر، نظیر دمای زیر زمین و حرکت های حسگرها را اندازه می گیرد.

اندازه گیری های ثبت شده، از طریق هر دستگاهی که به اینترنت وصل شود، قابل انتقال است.

یک صفحه لمسی که در قهوه خانه ای در شهر بوستون نصب شده، به همه این امکان را می دهد که نرم افزارهای هوشمند چگونه کار می کنند.

الکساندر تاپِلس، مهندس مدیریت سیلاب ها می گوید: «داده های حسگرها قابل تجزیه و تحلیل هستند و شما می توانید میزان مقاومت پشت سد را به کمک آنها بسنجید. چنانچه کوچکترین تغییری در خاکریز سد ایجاد شود، به معنای احتمال فروپاشی و ریزش سد خواهد بود.

اگر حسگر هوشمند رخنه ای را در بدنه سد پیش بینی کند، هشداری را به مراکز مسئول می فرستد؛ مراکزی که ممکن است در باره شکنندگی آب بندها در برابر سیلاب آگاه نباشند.

این نرم افزار می تواند در صورت شکستن سد، زمان به زیر آب رفتن پایگاه را اندازه بگیرد و حتی بهترین راه را برای تخلیه فوری شهروندان محاسبه کند.

یکی از مسئولان این پروژه می گوید:«این سامانه اجازه خواهد داد تا راه های خروجی سیلاب را نشان دهیم و به کمک آن مدلی برای فرار ایمن مردم طراحی کنیم. این طرح می تواند به کار برنامه ریزان موقعیت های اضطراری بیاید و آن ها را قادر سازد تا سناریو های احتمالی تخلیه ساکنان را در صورت شکستن سد، مورد آزمایش قرار دهند.»

اگر آزمایش ها موفق باشند، این سامانه هوشمند می تواند در مناطق گوناگون شهری اروپا و ونیز سراسر جهان نصب شود تا از شهرهای بی دفاع در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کند.