خبر فوری

رقابت چهار حزب اصلی در انتخابات زودهنگام پارلمانی ترکیه

 نظرها
رقابت چهار حزب اصلی در انتخابات زودهنگام پارلمانی ترکیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهروندان ترکیه روز یکشنبه، اول نوامبر برابر با ۱۰ آبان در انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق های رای می روند.

رقابت اصلی در این انتخابات بین چهار حزبی است که در معادلات سیاسی ترکیه تاثیرگذارند.

حزب «عدالت و توسعه» به رهبری احمد داووداوغلو، نخست وزیر فعلی امیدوار است تا در این انتخابات اکثریت مطلق آراء را بدست آورد و بدون ائتلاف دولت تشکیل دهد.

حزب «حرکت ملی» به رهبری دولت باغچه لی با گرایش ملی گرایی ترکی موسوم به ‘گرگ های خاکستری‘، دیگر حزب حاضر در این کارزار است که در انتخابات ماه ژوئن ۱۶ درصد آراء را از آن خود کرده بود.

حزب «جمهوری خلق» به رهبری کمال قلیچداراوغلو اصلی ترین رقیب حزب عدالت و توسعه، با گرایش کمالیسم که توسط مصطفی کمال آتا ترک پایه گذاری شده است در انتخابات پیشین با کسب ۲۵ درصد آراء در رده دوم قرار گرفته بود. این حزب برخلاف امروز در دهه های گذشته یکه تاز عرصه سیاست در ترکیه بوده است.

حزب «دمکراتیک خلق ها» به رهبری صلاح الدین دمیرتاش که در انتخابات پیشین با کسب ۱۳ درصد آرا وارد پارلمان شد در انتخابات روز یکشنبه به کسب ۲۰ درصدی آراء یا ۱۰۰ کرسی پارلمان جدید چشم دوخته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.