وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

توافق آمریکا و روسیه بر سر برقراری آتش بس در سوریه

 نظرها
توافق آمریکا و روسیه بر سر برقراری آتش بس در سوریه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در حالی که جنگ و درگیری در بسیاری از مناطق سوریه بخصوص حلب ادامه دارد، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه پس از ساعتها گفتگو در شهر ژنو سوئیس، از توافق بر سر برنامه ای برای برقراری آتش بس در سوریه خبر دادند.

در نشست خبری که پس از این گفتگو برگزار شد، جان کری گفت که در زمان برقراری آتش بس، آمریکا و روسیه در مبارزه با نیروهای داعش و «جبهه نصرت» هماهنگ عمل خواهند کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «اگر برنامه ما بر اساس حسن نیست حاکم شود و اگر طرفهای ذینفع در این موضوع از گزینه های موجود بهره مند بشوند، ما شاهد خواهیم بود که تلاشهای چندجانبه در گفتگوهای دیپلماتیک و مذاکرات به ثمر می رسند و مردم سوریه انتقال قدرت را تجربه خواهند کرد.»

توافق روز جمعه بر سر برقراری آتش بس، پس از برگزاری سه دور گفتگوی ناموفق بین مقامهای آمریکا و روسیه حاصل شد.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: «همان طور که جان کری گفت، ما در حال کار بر روی یک عملیات مشترک هستیم که در آن نیروهای نظامی دو کشور روسیه و آمریکا بتوانند به درستی بین تروریستها و نیروهای میانه روی مخالف دولت سوریه تفکیک قائل شوند. پس از آن ما حملات هماهنگ خود علیه تروریستها را آغاز می کنیم.»

این آتش بس قرار است از غروب روز دوشنبه که عید قربان است، در سرتاسر سوریه حاکم شود.

آمریکا و روسیه از دولت سوریه خواسته اند که در زمان برقراری آتش بس، از حمله به مناطقی که در اختیار شبه نظامیان مخالف دولت است خودداری کند.

دولت روسیه یکی از متحدان اصلی حکومت بشار اسد است و آمریکا از حامیان مخالفان دولت سوریه محسوب می شود.

پس از ساعتها مذاکره طولانی و خسته کننده، سرگی لاوروف با پیتزا به سراغ خبرنگارانی آمد که منتظر شنیدن خبر توافق بودند.