وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اگزومارس؛ آمادگی برای فرود اسکیاپارلی و آغاز ماموریت مدارگرد ردیاب گاز متان

 نظرها
اگزومارس؛ آمادگی برای فرود اسکیاپارلی و آغاز ماموریت مدارگرد ردیاب گاز متان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اگزومارس به مرحله مهم دیگری از ماموریت اش نزدیک می شود. قرار است روز یک شنبه ۱۶ اکتبر تنها سه روز پیش از رسیدن به مدار مریخ، مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس از فضا پیمای اصلی جدا شود و ماموریت ردیابی گاز متان در جو مریخ را انجام دهد. و یک چتر نجات به فرود آرام اسکیاپارلی بروی مریخ کمک کند.

میشل دنیس مدیر عملیاتی اگزومارس می گوید: «ما مدارگرد ردیاب گاز را نه خیلی زود و نه خیلی دیر از فضا پیما جدا می کنیم بطوری که دقت فرود در نظر گرفته شود و بعد زمان داریم برای اینکه مدارگرد ردیاب گاز را جهت بدهیم و ارتفاعش را طوری افزایش دهیم که به سطح مریخ برخورد و سقوط نکند.»

هدف اسکیاپارلی انجام آزمایش های فنی برای ماموریت سال ۲۰۲۰ اگزومارس آژانس فضایی اروپاست و قرار است فضای سایت فرود را مورد بررسی قرار دهد و انتظار می رود که روز چهارشنبه ۱۹ اکتبر روی مریخ فرود بیاید.

مدارگرد ردیاب گاز متان در مدار مریخ باقی می ماند تا درباره شواهد وجود گاز متان که برای وجود حیات بسیار کلیدی است تحقیق کند. در دسامبر ۲۰۱۴ مریخ نورد ناسا توانست از وجود متان در جو مریخ گزارش دهد.