خبر فوری

تلاش رهبران دو بخش قبرس در نشست ژنو برای حل دهه ها اختلاف

نظرها
تلاش رهبران دو بخش قبرس در نشست ژنو برای حل دهه ها اختلاف
اندازه متن Aa Aa

رهبران دو بخش قبرس با حضور در نشستی سه روزه در ژنو در تلاش هستند تا از طریق مذاکره به دهه ها اختلاف در این جزیره پایان دهند.

بخش های ترک نشین و یونانی نشین این جزیره از سال ۱۹۷۴ میلادی از یکدیگر جدا شده اند. تقسیم قدرت، تعیین مرزهای مالکیت ارضی و مساله امنیت از محورهای مورد بحث طرفین محسوب می شود. این سومین دور مذاکرات است و مذاکرات ماه نوامبر نیز بدون نتیجه پایان یافت.

اسپن بارث اید، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور قبرس در این رابطه گفت: «درصورتی که به موفقیت برسیم به نظر من این برای نخستین بار در تاریخ قبرس خواهد بود که تلاش های متعدد نسل های متفاوت برای حل مشکلات و اختلافات در این جزیره به نتیجه رسیده است. اما همزمان این موفقیت می تواند پیامی قدرتمند برای جهانیان باشد.»

وضعیت ۳۰ هزار نیروی نظامی ترک مستقر در شمال قبرس از جمله موضوعات مهم در این مذاکرات است. طرف یونانی خواهان خروج تمامی این نیروها است این در حالیست که طرف ترک می گوید شماری از آنها باید باقی بمانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.