وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ساکنان دو منطقه در ایتالیا به خود‌مختاری «آری» گفتند

 نظرها
ساکنان دو منطقه در ایتالیا به خود‌مختاری «آری» گفتند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بیش از ۹۵ درصد از ساکنان لمباردی و ونتوی ایتالیا به خودمختاری این دو منطقه رای «آری» دادند.

میزان مشارکت در همه پرسی لمباردی و ونتو به ترتیب ۴۰ و ۵۷ درصد گزارش شده است. بر اساس آمار منتشر شده در لمباردی ۹۵ و در ونتو ۹۸ درصد از شرکت کنندگان خواستار اختیارات بیشتر و خودمختاری شده‌اند.

پیش از این روبرتو مارونی، رئیس منطقه لمباردی مشارک بیش از یک سوم واجدان شرایط در همه پرسی را پیروزی خوانده بود. در منطقه ونتو نیز حد نصاب لازم برای تایید همه پرسی ۵۰ درصد اعلام شده بود.

لوکا زایا، رئیس منطقه ونتو نتیجه همه پرسی را یک «انفجار بزرگ» خواند و تاکید کرد که «خودمختاری خواسته مشترک همه مردم» این منطقه است.

به این ترتیب مقامات ونتو و لمباردی به زودی مذاکرات خودمختاری را با دولت و پارلمان ایتالیا آغاز خواهند کرد.

ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست افراطی «اتحادیه شمال» که برگزار کننده این همه پرسی بود، از نتیجه رفراندوم استقبال و تاکید کرد که از این پس «باید سیاستی مشخص‌‌ و موثرتر» در منطقه حاکم شود.

حزب راست میانه «به پیش ایتالیا»، حزب سیلویو برلوسکونی، جنبش پنج ستاره و چندین اتحادیه کارگری از برگزاری همه پرسی و رای «آری» حمایت کردند. در مقابل حزب دموکرات، گروه حاکم در ایتالیا، موضعی نسبت به رفراندوم اتخاذ نکرد.