وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

روسیه: کردستان عراق باید با دولت مرکزی وارد گفتگو شود

 نظرها
روسیه: کردستان عراق باید با دولت مرکزی وارد گفتگو شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روسیه می گوید که به خواست کردهای عراق برای استقلال احترام می‌گذارد اما اقلیم کردستان باید برای رسیدن به این خواست با دولت مرکز عراق وارد گفتگو شود.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با ابراهیم جعفری، همتای عراقی خود گفت: «ما آرزوی مردم کردستان را برای تقویت هویت و آگاهی‌شان می‌فهمیم اما با توجه به اهمیت مساله کردها در منطقه و اجتناب از افزودن بی ثباتی معتقدیم که این آرزو تنها از طریق گفتگو با دولت عراق ممکن می شود.»

دیدار آقای لاوروف با وزیر خارجه عراق پس از توافق نفتی روسیه برای همکاری در خطوط نفت با اقلیم کردستان صورت گرفته است. شرکت نفتی «روس‌نِفت» قراردادی برای استخراج و بهره برداری نفت منطقه کرکوک با مقامات اقلیم کردستان عراق امضا کرد.


پس از اعلام این تصمیم، روز شنبه جابر العیبی، وزیر نفت عراق خواهان توضیح روسیه در این‌باره شد.

سرگی لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه روابط اقتصادی با اقلیم کردستان را همانند دیگر مناطق عراق ادامه خواهد داد. وی اظهار داشت که کنسولگری روسیه در شهر اربیل بسته نشده اما تابع سفارتخانه این کشور در عراق خواهد بود.