خبر فوری
This content is not available in your region

گوگل جایزه ۳۰ میلیون دلاری ساخت ربات ماه‌پیما را لغو کرد

نظرها
Google Lunar XPRIZE
Google Lunar XPRIZE
اندازه متن Aa Aa

گوگل پس از ۱۰ سال به طور رسمی به رقابت‌های «اکس‌پرایز (Google Lunar XPRIZE GLXP)» پایان بخشید چرا که هیچکدام از پنج فینالیست‌ این مسابقات نتوانستند طرح خود را به موقع اجرا کنند.

اکس‌پرایز یک مسابقه فضایی بود که در آن از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود یک ربات ماه‌پیما بسازند که قادر باشد ۵۰۰ متر بر سطح کره ماه راه برود و به زمین عکس و فیلم مخابره کند.

شرکت اسرائیلی اسپیس‌ای‌ال (SpaceIL)، شرکت آمریکایی مون اکسپرس (Moon Express)، شرکت آمریکایی سینرجی مون (Synergy Moon)، شرکت بنگلادشی-هندی تیم‌ایندوس (TeamIndus) و شرکت ژاپنی هاکوتو (Hakuto) پنج فینالیست این رقابت‌ها بودند.

این مسابقه در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و مهلت شرکت در آن مارس ۲۰۱۸ اعلام شده بود. شواهد موجود حاکی از آن است که هیچکدام از شرکت‌کنندگان قادر به اتمام آن نیستند، به همین علت گوگل به طور رسمی در ژانویه ۲۰۱۸ پایان این رقابت‌ها را اعلام کرد.

مشکلات فنی، مشکلات مالی و چالش‌های نظارتی از جمله مسائلی بودند که سبب عدم موفقیت‌ تیم‌های تحقیقاتی در این رقابت‌ها شدند. 

با این حال به نظر می‌رسد برای برخی از این تیم‌ها موضوع این مسابقه اهمیت ویژه‌ای دارد. به عنوان مثال تیم ژاپنی حدود ۹۰ میلیون دلار یعنی سه برابر میزان جایزه تعیین شده برای موفقیت در ساخت ربات‌ ماه‌پیما هزینه کرده و حتی با وجود پایان رسمی رقابت‌ها قصد دارد تا به کار خود ادامه دهد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.