خبر فوری

نمایندگان طالبان و ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه دیدار می‌کنند

 نظرها
هیات نمایندگی طالبان در مذاکرات صلح مسکو
هیات نمایندگی طالبان در مذاکرات صلح مسکو -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یکی از رهبران طالبان افغانستان اعلام کرد نمایندگان این گروه شورشی و ایالات متحده آمریکا دور جدید مذاکرات را چهارشنبه ۹ ژانویه در قطر آغاز می‌کنند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

این دور از مذاکرات در صورت برگزاری، چهارمین دور گفت‌وگوهای طالبان با نمایندگان آمریکا به سرپرستی زلمای خلیل‌زاد است.

نمایندگان دولت افغانستان با وجود درخواست‌های مکرر ایالات متحده بار دیگر در این مذاکرات غایب خواهند بود. طالبان می‌گویند طرف اصلی آن‌ها در جنگ ۱۷ سال اخیر آمریکا است. این گروه شورشی که از سال ۲۰۰۱ و در پی حمله ایالات متحده و همپیمانانش قدرت را از دست داد، دولت افغانستان را «عروسک خیمه شب بازی» واشنگتن توصیف می‌کند و می‌گوید مذاکره با این دولت معنایی ندارد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش رویترز قرار بود مذاکرات این هفته در عربستان سعودی برگزار شود اما طالبان به دلیل اصرار ریاض بر حضور نمایندگان دولت افغانستان در مذاکرات، اعلام کرد در چنین نشستی حضور نخواهد داشت.

یکی دیگر از رهبران طالبان که در افغانستان اقامت دارد به خبرگزاری رویترز گفته است در این دور از مذاکرات درباره خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، مبادله زندانیان و امکان رفت‌ و‌آمد آزادانه مقام‌های ارشد طالبان گفت‌و‌گو خواهد شد.

دونالد ترامپ در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که بخش عمده‌ای از نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد. خروج نیروهای خارجی یکی از پیش‌شرط‌های طالبان برای پذیرش آتش‌بس در این کشور بوده است.

طالبان همزمان با برگزاری مذاکرات صلح با قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، حملات خود علیه نیروهای نظامی و پلیس افغانستان را دوچندان کرده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.