خبر فوری

گلبدین حکمتیار نامزد ریاست‌جمهوری افغانستان شد

 نظرها
گلبدین حکمتیار نامزد ریاست‌جمهوری افغانستان شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گلبدین حکمیار، سیاستمدار و نخست‌وزیر سابق افغانستان به طور رسمی نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

آقای حکمتیار روز شنبه با ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در حالی وارد رقابت با اشرف غنی، رئيس جمهوری فعلی این کشور می‌شود که آقای غنی دو سال پیش به وی اجازه داد از تبعید به کشور باز گردد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

گلبدین حکمتیار در سخنانی که پس از ثبت نامش ایراد کرد تأکید کرد که نظام کنونی باید تغییر کند چرا که به باور وی این نظام سبب «ادامه خون‌ریزی، کشتار و جنگ» شده است. وی همچنین دولت وحدت ملی افغانستان را به فساد محکوم کرد و افزود این دولت «تا به گلو» در فساد غرق است.

جنگ‌سالار پیشین افغان همچنین فضل‌الهادی وزین و قاضی حفیظ الرحمان نقی را به عنوان معاونین خود در کارزار انتخاباتی‌اش معرفی کرد. هر دوی این افراد تحصیل‌کرده علوم اسلامی هستند.

گلبدین حکمیتار در کنار معاونانش که هر دو تحصیل‌کرده علوم اسلامی هستند. عکس از رویترز

گلبدین حکمتیار رئیس حزب اسلامی افغانستان است که اکنون به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار تغییر نام داده و کارشناسان می‌گویند ثبت نام وی در انتخابات برای مشروعیت‌بخشی به این حزب صورت گرفته است.

منتقدان حزب اسلامی افغانستان این حزب را به ارتکاب قساوت هایی در جریان جنگ داخلی خونین افغانستان متهم می کنند. مجموعه عملکرد این حزب بسیاری از مردم افغانستان را که در انتظار بازگشت نظم و قانون به کشورشان بودند واداشت از ظهور طالبان استقبال کنند.

بسیاری از مردم افغانستان گلبدین حکمتیار را با لقب «قصاب کابل» می‌شناسند چراکه جنگجویان وی در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان در دهه ۱۹۹۰ میلادی هزاران نظامی و غیرنظامی را در پایتخت افغانستان کشتند.

آقای حکمتیار نهمین نامزدی است که در این انتخابات شرکت می‌کند. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بناست روز ۲۹ تیر سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.